څوچه پاتي یو افغان وي - تل بدا افغانستان وي   |    تا زنده یک افغان است - جاوید افغانستان است
خبرنامه
NEWSLETTER
ابزار
UTILITIES
ورود به کارگاه
MEMBERS LOGIN
تماس با ما
CONTACT US

قصر های تاریخی و تفریحگاه های شهر کابل
شاهان و حکمروایان در شهر کابل قصر ها و عمارات مجلل و باشکوهی را آباد کرده بودند که تفریحگاه کابلیان نیز شمرده می شد. از جاهای نام برده می شود که زمانی تفریحگاه های شهریان کابل بود :
۱– قصرچهلستون کابل: درسال ۱۱۷۵خورشیدی در دوره شاه زمان ابدالی ساخته شده و پیش از ویرانی از جمله کاخ های با شکوه کابل شمرده می شد. این قصر پیشینه های دارد:
قصر جهان نما در فراز تپه کوه هندکی، سپس بخش غربی همان کوه، کوه چهلستون نامیده می شد. به او قصر هندکی می گفتند. از سال های حکومت ظاهرشاه بدینسو تنها قصر چهلستون یاد می شد در باغ تخت رستم که به باغ چهلستون مسمیٰ شد. این قصر در آن زمان چهل ستون داشت. در کتاب سراج التواریخ چندین بار از هر دو قصر، جهان نما، قصر جهان نمای هندکی (سپس مشهور به قصر چهلستون) در کابل یاد شده. امیرحبیب الله خان، سپس ظاهرشاه این قصر را توسعه دادند و چهار طبقه ساختند. این قصر در حال حاضر کاملآ ویران شده و شاروالی کابل قصد نوسازی آن را دارد. تفریحگاه شهر کابل بود.
۲– باغ بالا و عمارات تاریخی آن : در شمال کابل بالای تپه یی آراسته شده است. از ساخته های امیرعبدارحمنٰ خان است. از این قصر امیر موصوف منحیث دفتر و محل بود و باش خویش استفاده می نمود او در همین ساختمان کشته شد. در سال ۱۲۹۸ خورشیدی اولین موزیم افغانستان در آنجا پایه گذاری شد. نسترن های سفید و چیله های انگور زیب و زینت این تپه است. هوتل انتر کانتینیتال کابل، هوتل باغ بالا،، مسجد امیر موصوف و حوض شنا بر فراز آن قد برافراشته است. سال ها قبل مرکز تفریحی مردم شهر کابل بود.
۳– باغ بابر بر فراز غربی کوه شیر دروازه کابل: عده ی می گویند این باغ به دستور ظهیرالدین محمد بابر در سال ۱۵۰۴ میلادی احداث شده و قرار گفته ی محقق محمد اکبر امینی ۶۰ سال بعد از فوت بابر در سال ۱۵۶۰ میلادی به امر جلال الدین اکبر نواسه بابر، زیر نظر قاسم خان صوبه دار وقت کابلستان آباد گردید. باغ بابر یکی از باغ های تاریخی شهر کابل است که در منطقه گذرگاه واقع شده و چشم انداز قشنگی به سوی شهر دارد. این باغ حدود ۱۱ هکتار است. از سال ۱۹۲۰ میلادی در معرض استفاده عموم قرار گرفته است. علاوه بر زیبایی طبیعی یک کاروان سرای ساخته شده از خشت و گل که در ابتدای ورودی آن قرار گرفته؛ علاوه بر آن مقبره پادشاه بابر، کاخ ملکه و مسجد زیبا هم در این باغ قرار دارند. ترمیمات اساسی به زیبایی و جذابیت باغ بابر افزوده و جزء فهرست یونسکو ثبت شده است.
۴– قصر دارلامان: از بنای تاریخی افغانستان است. این ساختمان به فاصله ۸ کیلومتر به طرف جنوب غرب شهر کابل در حوزه چهاردهی که قبلآ تپه افشار نام داشت در زمان امان الله خان ساخته شده است. در زمان ساخت این قصر مناسبات حسنه بین دولت افغانستان و آلمان برقرار بود و در امور شهر سازی و تعمیرات ۲۲ تن مهندسان دولت آلمان حصه گرفته بودند از جمله ساخت قصر دارلامان در سال ۱۳۰۴ قمری تحت نظر مهندس والتر هارتن آلمانی آغاز و در سال ۱۳۰۶ قمری تکمیل گردید. قصر مذکور به داخل تقریبآ ۱۵۰ اتاق کوچک و بزرگ اعمار شده که تمام دستگاه دولتی دوره امانی از آن استفاده می کردند. در سال های دهه ۶۰ وزارت دفاع افغانستان درین قصر اقامت داشت. در کودتای ۱۶ دلو سال ۱۳۶۸ خورشیدی جنرال شهنواز تنی وزیر دفاع این محل هدف بمباران قرار گرفت و بخشی از آن ویران شد و در جنگ سال های دهه ۷۰ خورشیدی آسیب بیشتری دید و سرانجام به ویرانه تبدیل شد. درین اواخر بازسازی قصر مذکور آغاز گردید. در گذشته ها اهالی کابل در فصل بهار و تابستان در آنجا به تفریح می رفتند،شگوفه های بهاری، عطر گل یاسمن و درختان عکاسی! گادی سواری، کشمش و پنیر خوردن، در آن محل را کابلیان به خاطر دارند، رویایی زیبا و فراموش ناشدنی است.
قصر ستور، قصر دلکشاه، قصر گلخانه و قصر پغمان از جمله قصر های تاریخی شهر کابل است.
طور مختصر گرفته شده از ویکی پدیا؛ کابل نات، شبکه اطلاع رسانی افغانستان و افغانستان فردا.
حبیب عثمان

از کتابخانۀ:

حبیب عثمان

نویسنده:

حبیب عثمان| حفظ اطلاعات شخصی| | ما کی استیم؟ | | آرایشگر وبسایت | | شرایط استفاده | | تماس با ما |
Privacy Policy About us WebMaster Terms of Use Contact us