څوچه پاتي یو افغان وي - تل بدا افغانستان وي   |    تا زنده یک افغان است - جاوید افغانستان است
خبرنامه
NEWSLETTER
ابزار
UTILITIES
ورود به کارگاه
MEMBERS LOGIN
تماس با ما
CONTACT US

طریقه های خطرناک تربیت اطفال


چگونه می توانیم فرزندان سالم تربیت نمایم
طریقه های خطرناک تربیت اطفال
قسمت هشتم: والدین اصلاح عاجل
نویسنده: اسد سهاکوالدین اصلاح عاجل معمولاً به عوض اینکه راه حل مشکل رفتاری فرزندان خویش را به هدف طویل المدت و یا یک تغییر واقعی انجام دهند، به راه حل سریع، عاجل و موقت متکی میگردند. در عصر حاضر، اکثریت ما انجام همه کارها را آسان و سریع میخواهیم، که این شامل رویکرد تربیه و انضباط فرزندان ما هم میشود. برای متوقف کردن رفتار منفی یا آزار دهنده فرزندان، گام هایی مانند صدور اخطاریه، سرزنش نمودن، جیغ زدن، انتقاد کردن، فرستادن اطفال به اتاقشان، ضرب و شتم فیزیکی، دادن قرص آرامش و خواب آور، اعلام پاداش در صورت رفتار بهتر اطفال می برداریم. همه فقط برای اینکه فرزندان ما بلافاصله براه راست آیند. این سبک والدین اصلاح عاجل ممکن است باعث تسکین موقتی شود، اما هرگز تغییری پایدار و واقعی ایجاد نمیکند، به همین دلیل بسیاری از فرزندان ما به همان رفتارهای بد دوباره رو می آورند و ما بیشتر خسته و دلسرد می شویم. علاوه بر این، این استراتژی های اصلاح عاجل فقط به فرزندان ما یاد می دهند که عمل و رفتار درست را براساس هشدارها، پاداش ها یا قرص ها انجام دهند.
همچنان، انگیزه های والدین اصلاح عاجل به ما کمک نمی کند که بدانیم چرا فرزندان ما بدرفتاری می کند تا بتوانیم واقعاً به ریشه این مشکل برسیم. بنابراین، ریشه یابی مشکلات مربوط به رفتار فرزندان ما نسبت به راه های اصلاح عاجل، زمان و تلاش بیشتری ضرورت دارد. به عنوان مثال، یک مادر دائماً درگیری میان فرزندان خود را قطع می کند و راه اصلاح عاجل او این است که فقط اسباب بازی را از آنها میگیرد و یا آنها را به اتاق های جداگانه می فرستد. اما اگر این مادر بخواهد واقعاً به ریشه مشکل برسد، باید وقت بگذارد و در مورد اهمیت به اشتراک گذاشتن لوازم بازی به آنها بیاموزاند. به آنها بفهماند که با دیگران با روشی برخورد کنند که می‌خواهند دیگران با آنها برخورد نمایند همچنان اهمیت عفو خواستن از یکدیگر را در صورتی که احساسات شان صدمه دیده باشد را به فرزندان خود تشریح کند.
تکنیک های مربوط به والدین اصلاح عاجل معمولاً منجر به عدم ایجاد تغییرات طولانی مدت و معنی دار در رفتارهای کودکان می شود، زیرا در همان لحظه یک رفتار بد را متوقف می کند اما برای بهبود رفتار آینده کار چندانی نمی کند. هنگامی که آنها مجازات عاجل و موقت را دریافت می کنند، ممکن است یک کودک فکر کند، "بلی آخرین باری که این کار را انجام دادم مجازات شدم، اما خیلی بد نبود، بنابراین من می خواهم دوباره آن را انجام دهم." اگر ما توجه کنیم و برای فرزندان خود توضیح دهیم که چرا رفتار آنها غیرقابل قبول است، یا اینکه چگونه روی افراد دیگر تاثیر می گذارد، باور کنید که آنها انگیزه زیادی برای تکرار همچون رفتار نخواهند داشت.
والدین باید یاد بگیرند که موثرترین روش برای اصلاح دائمی کودک این است که چند دقیقه وقت بگذارند تا به فرزندان خود بفهمانند که چه چیزی اشتباه است و چگونه می توانند رفتار خود را درست نمایند. برای اصلاح و تربیت بهتر فرزندانتان، شما باید از نظر احساسی متعادل باشید. چرا که این کار از واکنش بدون دقت و غیر ارادی تان جلوگیری می کند و بشما کمک میکند تا مشکلات رفتاری فرزندان تان را با واکنش مناسب و منطقی تر حل نمایید. با حوصله و محبت با کودک تان صحبت کنید و برایش توضیح دهید تا بداند چرا این رفتار او نامناسب است. به اطفال تان راه تصحیح آن را نشان دهید تا این مشکل دوباره تکرار نشود. حتی اگر بعضی اوقات در آینده تکرار هم شود، همان استراتژی را تکرار و تقویت کنید. به این صورت اطفال قادر به رفتار درست میشوند!
انجنیر اسدالله سهاک

از کتابخانۀ:

انجنیر اسدالله سهاک

نویسنده:

اسد سهاک| حفظ اطلاعات شخصی| | ما کی استیم؟ | | آرایشگر وبسایت | | شرایط استفاده | | تماس با ما |
Privacy Policy About us WebMaster Terms of Use Contact us