څوچه پاتي یو افغان وي - تل بدا افغانستان وي   |    تا زنده یک افغان است - جاوید افغانستان است
خبرنامه
NEWSLETTER
ابزار
UTILITIES
ورود به کارگاه
MEMBERS LOGIN
تماس با ما
CONTACT US

کشف قدیمی ترین سند نام افغان


خوشبختانه در طول بیست سال گذشته، بیش از 150 سند به زبان باختری که زبان افغانستان قبل از اسلام بود بدست آمده است که به خط شکسته Greco-Bactrian بر روی چرم، تکه و چوب نوشته شده اند. این اسناد که توسط دانشمندان رمزگشایی و منتشر شده اند اطلاعات بی نظیری در مورد تاریخ و فرهنگ افغانستان و سرزمین های همسایه در قرون 4 تا 8 میلادی را برملا نموده و همچنین زبان باختری را که قبلاً ناشناخته باقی مانده بود آشکارا کرد. به نظر می رسد که اکثر این اسناد در طی سالهای آشوب پس از اشغال افغانستان توسط اتحاد جماهیر شوروی در سال 1979 به پاکستان قاچاق شده بودند و اسناد متذکره، بعدا در بازار پیشاور و در بازار هنر بین المللی از سال 1990 ظاهر شده که از دست بسیاری از فروشندگان عبور کرده و در نهایت توسط مجموعه داران کشورهای مختلف خریداری شدند.
متاسفانه چون این اسناد قاچاق شده است بنابراین مشخص نیست که متعلق به یک آرشیف هستند یا به چندین آرشیف ولی ظاهر است که شرایط حفظ و نگهداری این اسناد خیلی عالی بوده و نشان دهنده آن است که برای قرن ها در شرایط بسیار مطلوب پنهان و ذخیره شده و تا امروز سلامت باقی مانده اند. از مطالب آنها مشخص است که آنها در افغانستان بین سالهای 342 تا 871 میلادی نوشته شده اند، و محتوا آن دوره های کوشانو ساسانیان، کیداریت، یفتلی ها، ترک ها و دوره اسلامی را دربر میگیرد. محتوای اسناد ارجاعات تاریخی بسیاری را به مردم و حاکمان، اسناد اقتصادی مانند سند های قرض داری و مالیات، و اسناد قانونی را ارائه می دهند که به نظر می رسد که با چارچوب زمانی یعنی از قرن 4 الی قرن 8 میلادی سازگار است. از جمله این اسناد چهار سند آن که مربوط اواخر دوران کوشانیان میگردد اهمیت به سزای در برملا نمودن قدامت تاریخی نام پر افتخار افغان دارد. گر چند ذکر نام افغان در تاریخ های باستان یونان، چین، هند و عرب صورت گرفته است که معنی اسب سوار ماهر و رزمنده را دارد و به تمام ساکنین این سرزمین خطاب شده است و من در سلسله تاریخ قبلا به صورت مفصل آن را توضیح داده ام، ولی این کشف جدید از اهمیت خاص برخوردار است. چونکه برای اولین بار مورخین به اسنادی دست اول از باختر قدیم دستیابی می یابند که در آن از نام افغان ذکر گردیده است.
در یک کشف اخیر، نام افغان در واقع در چهار سند قطعه ای باختری یافت شده استαβαγανο ، αβγανο، که آن را به قدیمی ترین گواهینامه نام "افغان" یعنی اواخر قرن ۴ میلادی که مطابق به اواخر دوران کوشانیان است تبدیل می کند. این اسناد تاریخی قدمت نام افغان را تقریبا 1600 سال قبل از امروز نشان میدهد و به نظر نمی رسد که نام "افغان" از یک کلمه واقعی پشتو تشکیل شده باشد. نام افغان میتواند اصطلاحی باشد که به صورت محلی، یعنی توسط یک مردم دیگر اندو ایرانین زبان، احتمالاً به عنوان " اسم مستعار" برای همسایگان خود ساخته باشند. بدین لحاظ این یک نام قومی نه بلکه به باشندگان یک جغرافیه بزرگ نسبت داده میشود. بعد از زمان کلاسیک یعنی ( post-Hellenistic)، ساکنین این سرزمین بیشتر به عنوان "افغان" شناخته می شوند. امروز هم این نام به تمامی مردم شریف افغانستان اطلاق می گیرد و بدون استثنا همه باشندگان افغانستان در جهان به نام افغان شناخته میشوند. این اولین بار است که در چندین سند قطعه ای باختری از اواخر قرن 4 میلادی نام افغان به عنوان " افغان αβαγανο ~ afġān نوشته شده است که این گواهی تصدیق قدمت آن را می دهد.
نوت: من در این قسمت از تبصره اجتناب می ورزم و به این خلاصه میکنم که، این اسناد نه تنها شواهد پرشکوهی از تاریخ باستان کشور عزیز است بلکه سیلی محکمی نیز به روی فرزندان ناخلف این مرز و بوم میباشد که آنها واژه افغان را به قرن هجدهم میلادی مربوط به دوران امپراطوری احمدشاه بابا و حتی یک تعداد دیگر آن را به دوران امیر عبدالرحمن خان نسبت میدهند و می فرمایند که این یک نام تحمیلی است و به واسطه انگلیس ها ساخته و گذاشته شده است و بی شرمانه برای خوشی بادران خارجی خویش از تاریخ کشور خویش و هویت ملی خود انکار می نمایند. تا یک نفر افغان است زنده افغانستان است!

انجنیر اسدالله سهاک

از کتابخانۀ:

انجنیر اسدالله سهاک

نویسنده:

اسد سهاک| حفظ اطلاعات شخصی| | ما کی استیم؟ | | آرایشگر وبسایت | | شرایط استفاده | | تماس با ما |
Privacy Policy About us WebMaster Terms of Use Contact us