څوچه پاتي یو افغان وي - تل بدا افغانستان وي   |    تا زنده یک افغان است - جاوید افغانستان است
خبرنامه
NEWSLETTER
ابزار
UTILITIES
ورود به کارگاه
MEMBERS LOGIN
تماس با ما
CONTACT US

بازار هراتِ تورنتو و شیریخ و ژاله وطنی


بازار هراتِ تورنتو

هرات در تورنتو

در ماه جون سال جاری سفری داشتم به شهر تورنتو، باگشت و گذار در چنین شهر بزرگ مغازه‌ها، سوپرمارکیت‌ها،رستوران‌ها و سایر بیزنس‌های مردم افغان جلب توجه می‌نمود. آن چه بیشتر مرا متعجب می‌کرد ازدحام مردم از همه‌ی ملیت‌ها در رستوران‌ها و سوپرمارکیت‌های افغانی بود.

این بدین معناست که؛ هم‌وطنان عزیز ما در معرفی فرهنگ و کشور عزیزشان به جهانیان سخت کوشیده و خدمت بزرگی را انجام داده‌اند. مدت سه روز آن جا بودم برای صرف غذا در رستوران‌های افغانی رفتم؛ انواع غذایی وطنی از جمله کباب، قابلی و … با قیمت بسیار مناسب با سرویس عالی به مشتریان عرضه می‌شد.

جای خوشی‌ست که هموطنان بااحساس ما یاد ها و خاطرات گذشته‌ی مردم خویش را در عالم غربت تازه ساخته آن را به معرفی و گسترش می‌دهند.

حلیم کوچه علی رضا خان و شوربازار، کیک، کلچه و شیرینی حاجی ایوب و حاجی نصیر، شیریخ و ژالهِ رحمت الله چاریکاری، کبابی دادخدای چاریکاری، ترشی باغ علیمردان و ده افغانان و … را که به مردم کابل آشناست؛ می‌توان آن‌ها را در عالم غربت بدست آورد.

شنیده بودم که «‌شیریخ و ژاله وطنی» در تورنتو با همان کیفیت و طعم اصلی آن تهیه می‌گردد. جای آن را پیدا کردم در « هرات بازار» بود. آنجا چند مغازه دیگر افغانی نیز پهلوی هم قرار داشت. هرات بازار سوپرمارکیت بزرگی بود که بخش مواد خوراکی، قصابی، شیرینی پزی و … آن به مشاهده می‌رسید. فقط بطرف شیریخ پزی، شیرینی و کلچه‌پزی آن رفته از مسؤول بخش«بیکری» آن خواهش نمودم تا خودش را معرفی و در قسمت کارهایش معلوماتی برای هموطنان عزیز ما در کانادا ارایه نماید با کمال میل قبول و صحبت را چنین آغاز نمود:

معرفی مشاغل افغان

نامم رحیم محب زاده است، درسال ۱۹۵۱میلادی در منطقه چنداول شهر کابل به دنیا آمده‌ام. تحصیلاتم را در لیسه عالی حبیبیه به پایان رسانیدم بعد در فابریکه « زمرد نشان » واقع پلچرخی که متعلق به خانواده‌ی ما بود و ۲۵۰ نفر آن جا مصروف کار بودند به کار شروع نمودم. فابریکه مذکور در دوره قدرت کمونیست‌ها غصب و در دوران جنگ‌های داخلی و حمله به شهر کابل به خاک یکسان شد.

مصروفیت دیگرم ورزش بود. در رشته پرورش اندام در ورن کوتاه قدها قهرمان بودم. کلپ ورزشی ما به نام « آرش» یاد می‌شد در منطقه پل باغ عمومی مقابل لیسه عایشه درانی موقعیت داشت، حدود ۵۰۰۰ ورزشکار ترییه نمودیم این کلپ تا سال ۱۹۹۰ فعال بود.

در سال ۱۹۹۰ افغانستان را ترک راهی شوروی، بعد از آن به طرف اروپا رفتیم و در سال ۲۰۰۷ به کانادا مهاجر شدیم و در تورنتو مسکن اختیار نمودیم. ابتدا رستورانِ بنام «افغان ویلج» را باز کردم تا سال ۲۰۱۴ مصروف آن بودم. از آن بعد در هرات بازار بخشی به نام « رحیم بیکری » را گرفتم که یکجا با همسرم و سایر کارگر ها آن را پیش می‌بریم.

جناب رحیم محب‌زاده در مورد این مصروفیت‌اش چنین گفت:

بخشی کیک، کلچه، شیرینی و شیریخ پزی این سوپر مارکیت بزرگ را پیش می‌بریم. از ساعت ۱۰صبح تا ساعت ۳۰–۹ شب کار ما ادامه دارد. محصولات تولیدی ما عبارت‌اند از : انواع کلچه، کیک، بغلاوه، کریم رول، کلچه ختایی، نقل، روت، هوسی ( یک نوع پراته‌ی که از آرد جواری پخته می‌شود و مردم ما با آن آشنا استند)، کلچه شور، خسته شیرین، خسته شور، سیمیان، نخود تند و سایر شیرینی باب.

کلچه ایرانی، عربی و اففانی جزء محصولات ماست. ۱۸ نوع بغلاوه یعنی افغانی، ایرانی، عربی و ترکی می‌پزیم. سفارش کیک عروسی، سالگره و دیگر محافل نیز پذیرفته می‌شود.

شیریخ و ژاله که شما تهیه می‌کنید مشهور و سرزبان هاست، لطفآ معلومات دهید؟

شیریخ و ژاله که در وطن ما می‌ساختند به مانند آن تهیه می‌کنیم با هیل،پسته و قیماق. یکی از ویژه‌گی‌های این شیریخ و ژاله اینست که در مقابل مشتریان آماده می‌شود همه‌ی مواد لازمی آن طبیعی و با آیس کریم بکلی متفاوت است.

هرات

نه تنها افغان‌ها و ایرانی‌ها علاقه‌مند و مشتری شیریخ و ژاله ما استند بلکه کانادایی‌ها نیز آن می‌پسندند و مشتری ما استند.

مردم از سایر نقاط کانادا می‌آیند و از محصولات شیرینی‌پزی ما خریداری می‌نمایند. ناگفته نباید گذاشت که از امریکا و اروپا مردم تقاضای محصولات غذایی ما را دارند.

در مورد جامعه کانادا چنین ابراز نظر نمود:

کانادا یک جامعه مترقی است. مردم با دانش، مهربان و شریف دارد. با مردم مهاجر، روش و برخورد نیک دارند. بیزنس، پیشه و کارگر را حمایه و تشویق می‌کنند. شرایط و امکانات زیستن این جا بسیار خوب است. از مشتریان خود و در مجموع از همه‌ی مردم دور و پیش خود راضی استیم.

سپاسگزاریم از جناب رحیم محب زاده. برای خودش و همسرش موفقیت‌های بیشتر آرزو می‌کنیم.حبیب عثمان

از کتابخانۀ:

حبیب عثمان

نویسنده:

حبیب عثمان| حفظ اطلاعات شخصی| | ما کی استیم؟ | | آرایشگر وبسایت | | شرایط استفاده | | تماس با ما |
Privacy Policy About us WebMaster Terms of Use Contact us