څوچه پاتي یو افغان وي - تل بدا افغانستان وي   |    تا زنده یک افغان است - جاوید افغانستان است
خبرنامه
NEWSLETTER
ابزار
UTILITIES
ورود به کارگاه
MEMBERS LOGIN
تماس با ما
CONTACT US

مجسمه های مرجوعی انگلستان به افغانستان، تقلبی هستند


مجسمه های مرجوعی انگلستان به افغانستان، تقلبی هستند!

دکتور رضا مرادی غیاث آبادی

(۱۸ سرطان ۱۳۹۸):

بی‌بی‌سی فارسی خبر داده است که بریتانیا با تأیید و تصدیق جان سیمپسون (با جان سیمپسون دیگری که با هواپیمای آیت‌الله خمینی به ایران آمد، اشتباه نشود) نُه سردیس متعلق به مجسمه‌های بودایی را که طالبان از افغانستان به لندن قاچاق کرده بوده‌اند، «از روی حُسن نیت» به افغانستان بازمی‌گرداند. مشابه همان حُسن‌نیت دولت آمریکا در تحویل جام شیردال تقلبی به مسئولان دولت آقای روحانی و نیز تحویل آفتابه به دولت افغانستان. این که این آثار سال‌ها پیش و در فرودگاهی در لندن از طالبان ضبط شده (و تاکنون هم خبری در موردش منتشر نشده)، قصه‌ای ست که برای توجیه و سابقه‌تراشی و کسب هویت برای آثار لازم بوده است.

باید توجه داشت که این آثار تقلبی هستند و محصول کارگاه‌های تقلبی‌سازی و تقلبی‌فروشی که به خصوص در لندن فراوان اند. جام نقره‌ای که انگلستان سال پیش به عنوان یک اثر باستانی و باز هم با سخنرانی پُر طمطراق جان سیمپسون به افغانستان تحویل داد، محصول دیگری از همین کارگاه‌های ساخت آثار جعلی بود که البته از نظر اهل فن، ساخت بسیار ناشیانه داشت و به حیثیت ۱۵۰ سالهء ساخت آثار تقلبی بریتانیایی صدمه زده بود.

دوغاب رنگی که بر روی مجسمه‌ها مالیده‌اند، برای پوشاندن ناشیگری‌ها و جزئیات افشاگرانهء مجسمه‌ها انجام پذیرفته است؛ مشابه همان رنگی که بر روی منشور تقلبی کوروش هم پاشیده بودند و به تهران آورده بودند. همان خیمه‌شب‌بازی‌ای که در زمان شیوع کوروش‌پرستی‌های عصر احمدی‌نژاد و رحیم‌مشایی و در همکاری با جان کرتیس و دیگر مسئولان موزهء بریتانیا انجام شد. به گمانم نتوانسته‌اند همان رنگ را بر روی آن شیر زخمی و بیمار و بی نوا بپاشند که آن را در میان این همه اخبار نگران‌کننده و داغ تحریم و رنج مردم و بوی ویرانی و جنگ، از باغ‌وحشی بیرون آوردند و به تهران آوردند و در بوق و کرنا کردند که تفاخر کنید به این حیوانی که ما می‌گوییم شیر ایرانی است و شما و همگان تاکنون از آن بی خبر بوده‌اید! این ما هستیم که هم تاریخ گمشده و به یغما رفتهء‌ تان را باز می‌گردانیم و هم حیوانات منقرض شده‌ء تان را. این ما هستیم که هویت شما را می‌شناسیم و آن را در اختیار داریم.

پیش از این، بی‌بی‌سی با ارائه تصاویری که حتی هر شخص غیرحرفه‌یی به راحتی متوجه مجعول بودن آثار می‌شد، از وجود نسخهء دو هزار سالهء انجیلی خبر داده بود که در شهر بلخ در افغانستان نگه داری می‌شود، همراه با تصویر چند مجسمهء گچی تقلبی دیگر؛ صفحات فوم سوراخ شده و دالبر شده و بدون یک سطر نوشته و پُر از تصاویر کارتونی مضحک و ناشیانه که با ماژیک اکلیلی کشیده شده بودند و کسی روی قالی خانه‌اش از آن عکس گرفته بود.

وظیفهء فرعی این خبرها، می‌تواند اهداف سیاسی مختلفی را دنبال کند، اما وظیفهء اصلی این گونه اخبار، معرفی چند نمونه از آثار تقلبی نوساخته به منظور کسب هویت و اصالت برای آنان از طریق انتشار گستردهء اخبار و تصاویر و به خصوص دمیدن بر آتش تعصبات ملی و کسب تأیید و تصدیق از مقامات کشور قربانی است. به این طریق، شبکه‌های پُر قدرت و با نفوذ دلالی عتیقه می‌توانند تعداد بیشتری از آثار مشابه را به قاچاقچیان اشیای عتیقهء تقلبی عرضه کنند و درآمدش را با سیاسیون و صاحبان رسانه، تقسیم کنند.

امیدوارم مسئولان افغانستان و روزنامه‌نگاران آن جا مثل مسئولان ایرانی و روزنامه‌نگاران این جا نباشند و از روی سادگی و دستپاچگی و بالا زدن عِرق ملی در دیگ آشی نیفتند که منافع متحدهء استعمارگران و سوداگران را یک جا تأمین می‌کند.

برای دریافت معلومات بیشتر، از طریق لینک های زیر، به وب سایت استاد غیاث آبادی مراجعه و نیز کتاب های «باستان شناسی تقلب» (به زبان دری) و «دروغی که بزرگ شد» (به زبان انگلیسی) را رایگان دانلود کنید!

وب سایت استاد غیاث آبادی:

http://ghiasabadi.com/miscellaneous-notes-1398.html#08

کتاب باستان شناسی تقلب:

https://www.ketabton.com/book/12613

https://www.afghanpedia.com/projects/libraries/pdfs/get_pdf.jsp?book_id=873CFD00D43A21F134DE4963D7ED3C28

کتاب دروغی که بزرگ شد:

https://www.ketabton.com/book/12703

https://www.afghanpedia.com/projects/libraries/pdfs/get_pdf.jsp?book_id=7C6C844976B5CA0FB2B621DBC71228B5

مصطفی عمرزی

از کتابخانۀ:

مصطفی عمرزی

نویسنده:

دکتور رضا مرادی غیاث آبادی| حفظ اطلاعات شخصی| | ما کی استیم؟ | | آرایشگر وبسایت | | شرایط استفاده | | تماس با ما |
Privacy Policy About us WebMaster Terms of Use Contact us