څوچه پاتي یو افغان وي - تل بدا افغانستان وي   |    تا زنده یک افغان است - جاوید افغانستان است
خبرنامه
NEWSLETTER
ابزار
UTILITIES
ورود به کارگاه
MEMBERS LOGIN
تماس با ما
CONTACT US

AVN


AVN

(Adult Video News)

مصطفی «عمرزی»

با نوشتن این مقاله، سعی می کنم توجه را به اهمیت تشویق جلب کنم، هرچند جنبه ی تشویقی این مقاله مربوط به موضوعی می شود که در این جا به گونه ی دیگری نیز رواج دارد.

جالب است بدانیم همه ساله فستیوالی برپا می شود که در آن به کارگزاران جنسی تحسین نامه، لوح تقدیر و «سامان» هایی می دهند که نوشتن اش آسان نیست. اینان، زحمتکشان فلم های پورنوگرافی اند. تصادفاً در یک مجموعه ی دی وی دی که در بازار های کابل زیاد یافت می شود، محفلی را دیدم که تا مدت زیادی از هویت و رویت اشتراک کننده گان آن سر در نیاوردم. این محفل مانند محافلی بود که در آن ها به هنرمندان سینما جایزه می دهند. جمع و جوش، کف زدن ها و سخنرانی های هیجانی. اما انتظارم دیر نپایید. صحنه هایی از فلم هایی که به ترتیب حایز مقام شده بودند با کمالات بازیگران، حاکی از محفل خصوصی پورن استار ها بودند. گفتم با این همه جمع و جوش و با شناختی که از هنر هفتم غربی دارم، حالا دانستم که این همه اناث و ذکور را به جا نمی آوردم.

برنامه در نهایت جاذبه قرار گرفت. نوبت به بهترین ها رسید. به ترتیب به بهترین فلم هایی که معیار ها را تکمیل کرده بودند، جایزه دادند. فلم هایی که بیشتر تحریک می کردند، جایزه ی بیشتر می گرفتند. دایرکتر ها، پرودیوسران، مسوولان سوند و صحنه، برای زحماتی که کشیده بودند، جوایز خویش را دریافت می کردند. همانند برنامه های سینمای هالیوود و بالیوود، مهم ترین بخش به جوایز بازیگران اختصاص یافت. به مردانی که انرژی بیشتر به خرج داده بودند، جوایزی شبیه جهاز تناسلی نیز توزیع می شد. آنان با افتخار این جوایز را می گرفتند و با آن همه تفریح در صحنه، شکر می کردند که به هر دو جنبه ی مادی و معنوی رسیده اند. نوبت به اناث رسید. یکی پی دیگر و با خوشحالی از کارنامه ای که در آن نقش اساسی داشتند، جایزه می گرفتند. کتگوری این جوایز بر اثر مهارت هایی نیز بود که در میان طبقه ی محروم از جنسیت، انفجار می آفرید. محصولات این دنیای عجیب را همین حالا حتی در بازار های تحت تسلط مخالفان مسلح نیز می توان یافت. خلاصه بده و بستان در فستیوال AVN بر اثر حماسه های پورن استار ها صورت می گرفت.

می دانم با وضعی که وجود دارد (محرومیت جنسی)، محال است کسی محتوای فلم های پورنوگرافی را نداند، به ویژه که سهولت های انترنت به تنوع آن می افزاید، بنابراین توضیح این که بازیگران فلم های پورنوگرافی، چه مهارت های لازم را برای کسب جوایز انجام می دادند، حتی وضع کسانی را خراب می کند که بخواهند آن ها را بنویسند.

منظور این است که با راه اندازی فستیوال AVN، صرف نظر از مفادی که با این تجارت ها برپا می کنند، حتی موجودات عجیب دنیای پورنوگرافی خویش را تشویق می کنند. می دانید که پایه های سُست اخلاقی در پورنوگرافی، زنده گی افرادی را غیر معمولی می سازد که در کشور هایی با آزادی های همجنسگرایی نیز زنده گی می کنند. مردم، هر قدر آزاد هم باشند، در برابر مسایل جنسی حساس اند. شاید با راه اندازی برنامه های تشویقی، می کوشند افرادی را وقایه کنند که بر اثر وورد در دنیای پورن، در روابط اجتماعی دچار مشکل می شوند. خوب بودن و بد بودن این موضوع، جای خودش را دارد. به باور ما که میانه ای با آن نداریم و آن را مردود می شماریم، اصل جلوگیری مهم است، اما در کشور هایی که به آزای های آن قایل اند، طرز برخورد فقط از منظر اخلاقی بررسی نمی شود.

تمام ویدیوی فستیوال AVN را تماشا کردم. راستی از دیدن این که برای «چنان» کار هایی جایزه می دهند، غافلگیر شده بودم. هرچه نباشد محتوای تفریحی فلم های پورن نیز برای طرف های درگیر جاذبه دارد. هم آن «کار» را می کنند و هم جایزه می گیرند. این تعامل مرا به تامل وادشت. به فکر استاد صدیق مخترع افتادم. خارجیان، بار ها پروژه های مهم علمی او را خریده اند، اما هیچ گاه جایگاه واقعی خویش را نیافت. با این قیاس، گمان های بی جا به میان می آیند که هرچند با مسافه ی ما و امریکا منطقی به نظر می رسند که ما کجا و آن سر دنیا کجا، اما از این که برای هر چیزی تعریف دارند، خوش به حال شان!

AVN در ویکی پیدیای ایرانی:

جایزهء ای‌وی‌ان (بهانگلیسی AVN Award): جایزه‌ای است که توسط کمپانی آمریکایی مجلهء تجاریپورنبزرگسالان که فیلم‌هایپورنرا پوشش می‌دهد حمایت و عرضه می‌گردد. این جایزه به پاس تقدیر از اجراء یا تهیهء فیلم‌های پورن برایبازیگران، تهیه‌کنندگانوکارگرداناناین گونه فیلم‌ها به‌وجود آمده و به اسکار پورن شهرت یافته‌ است. این جایزه در بیش از ۱۰۰ رشته به برندگان اهدا می‌گردد که برخی از آن‌ها در ارتباط مستقیم با موارد جنسی است و برخی دیگر به ژانر های دیگری تعلق می‌گیرد.برخی از این جایزه‌ها به ژانر های مشابه فیلم ‌های غیر پورن و برخی دیگر از جایزه‌ها به تصاویر و فیلم‌های پورنوگرافی/ اروتیک اهدا می‌شود.

این جایزه برای اولین بار در فوریهء سال ۱۹۸۴ اهدا گشت. هر ساله این جایزه در اوایل ماه ژانویه در نمایشگاه سرگرمی‌های بزرگسالان در لاس وگاس- نوادا برگزار می‌شود. از سال ۲۰۰۸ تاکنون این جشنواره در یک فرم نمایش زمانی برگزار می‌شود که معمولاً در یک بازهء زمانی ۹۰ دقیقه‌یی فیلم‌ها ویرایش و پخش می‌شوند.

شرح تصاویر:

جایزه ی AVN و ستاره گان پورن در AVN سال 2013.

وب سایت AVN: https://avn.com/