څوچه پاتي یو افغان وي - تل بدا افغانستان وي   |    تا زنده یک افغان است - جاوید افغانستان است
خبرنامه
NEWSLETTER
ابزار
UTILITIES
ورود به کارگاه
MEMBERS LOGIN
تماس با ما
CONTACT US

دوکتور بالمکنداس


شمه یی از زندگی نامه پر بار پروفیسور دوکتور بالمکنداس
استاد دوکتور بالمکنداس در سال 1913 عیسوی در محله شوربازار کابل در یک خانواده روشنفکر چشم به جهان گشود استا...د دوره تحصیلات اولیه و ثانوی اش را در لیسه عالی حبیبیه به اتمام رسانید از آنجائیکه موصوف از همان آوان طفولیت علاقه وافر به خدمت انسان و ارایه خدمات صحی به معلولین ، معیوبین و محتاجان در جامعه بلا کشیده ما داشت شامل فاکولته طب کابل شده پس از اتمام موفقانه تحصیلات عالی به حیث طبیب به ایفای خدمت در جامعه آغاز نمود .
داکتر بالمکنداس پس از سپری نمودن موفقانه کانکور و امتحانات لازمه شامل کدر علمی فاکولته طب گردیده و به حیث اسیستانت پروفیسر در بخش جراحی مشغول کار و تدریس شد بدین ترتیب با تدریس مضمون اناتومی در صنوف اول و دوم فاکولته طب عملاً در تعلیم و تربیه نسل آینده کارمندان طبی و دوکتوران کشور سهم برازنده گرفت .
استاد با تشبث و مساعی شخصی توانست موافقه مقامات هندی را در جهت ارتقای تجربه عملی کدر های افغانی در رشته اناتومی کسب نماید وی شخصاً سالانه یکعده محصلین افغانی را جهت تحصیل در رشته طب در هندوستان همراهی مینمود البته این امر مصارف هنگفت مالی و مشکلات اداری را در قبال داشت .
پس از تاسیس و تکمیل سرویسهای جراحی داکتر بالمکنداس با ایجاد سرویس نهایت ضروری یورولوژی سعی فراوان بخرچ داد تا مشکلات عدیده مریضان را در این عرصه نیز مرفوع سازد این امر بیش از پیش شهرت و محبوبیت داکتر را در جامعه بطور کل و در بین مریضان بطور اخص افزایش داد .
در دوران پس از جنگ جهانی دوم که توامیت علمی میان دانشگاه لیون فرانسه و فاکولته طب کابل برقرار گردید پوهاند بالمکنداس با خلاقیت و عزم راسخ مسولیت شعبه جدید التاسیس « طب عدلی » که یکی از حساس ترین ، مبرم ترین و با مسولیت ترین شعبات در عرصه طبابت بشمار میرود به عهده گرفت موصوف با صداقت و بیطرفی کامل و با بکار برد میتود های علمی و مسلکی خدمات قابل قدری را در جهت روشن ساختن علت و عوامل واقعات جنايی ، قتل و جرح و سایر موارد مشابه ابفا نمود
داکتر زمانیکه از زلزله مهیب کویته در پاکستان آگاهی یافت به پیروی از این شعر سعدی که :
بنی آدم اعضای یکدیگر اند که در آفرینش ز یک گوهر اند
چو عضوی بدرد آورد روزگار دگر عضو ها را نماند قرار
با احساس انسان دوستانه عاجلاً برای تعین هویت کشته شدگان و تداوی مجروحین به کویته شتافت و بصورت داوطلبانه برای مدت شش هفته شب و روز کار نمود
موصوف یک انسان دوست بود و نزد وی هیچگونه تعصب دینی ، قبیلوی ، قومی و ملیتی وجود نداشت از ورای فحوای کردار و گفتار وی این بیت در خاطره ها تداعی میشود :
کفر و دین مانع تحقق نگاهان نشود آب از هر سو رود راه به دریا دارد « بیدل »
وی همیشه دوستان و شاگردان خود را به مفهوم والايی این فرد متوجه میساخت .
اختلاف رنگ بیدل جز لباسی بیش نیست زانکه یک رنگ است خون در پیکر طاوس و زاغ
موصوف پس از یک عمر خدمت صادقانه علمی و عملی به مردم و مملکت خود با توضیح حقایق مسلکی و علمی بدون کدام واهمه و ترس جهان فانی را وداع کرد .
چیزی را که با خود برد همانا افتخار کمک رساندن به انسان و کسب احترام و محبت تمام کسانی بود که او را از نزدیک میشناختند .
وی خاطره خوب و نیکو ، نام نیک ، رویه انساندوستانه و آثار علمی گرانبهايی را از خود به یادگار گذاشت داکتر به السنه های دری ، پشتو ، هندی ، پنجابی ، انگلیسی و فرانوسی آشنايی و تسلط کامل داشت که وی را در تهیه مواد درسی مدرن ممد واقع میشد .
در جهان ما تعداد بیشماری دوکتوران تربیه و فارغ شده که هر کدام اهدافی متفاوتی را تعقیب نموده اند لیک پوهاند دوکتور بالمکنداس یکی از جمله آن دوکتورانی بود که آرزوی بزرگ برای رفاه و خوشبختی مهین و هموطنانش را در سینه میپروارنید .
مندی راولی دیر زامن او اولادونه یو یا دويی به خوشحال یا سکندر شی
محترم پوهاند
دوکتور بالمکنداس حین دوره خدمت پر افتخارش به نمایندگی از مهین محبوب ما افغانستان در سیمنار ها ، ورکشاپها ، مجالس ، سمپوزیم ها و کنفرانسهای عدیده ملی و بین المللی در رشته طبابت و پیشرفتهای حاصله در این رشته که به ابتکار سازمانهای ملی ، منطقوی و بین المللی در کشور های مختلف تدویر یافتند شرکت و سهم فعال ایفا نمودند .
عناوین بعضی از نشرات :
تشریح عضلات و مفاصل
علایم شناسی امراض بولی و تناسلی
راهنمای تسلیخ
اهتمامات واقعات عاجل
بنیانگذاری های موصوف :
افتتاح مکتب دختران بی بضاعت در شهر کهنه کابل
افتتاح مکتب آسمائی سکول در شهر کابل
افتتاح شعبه طب عدلی
تلاش جهت اعاده حقوق معلولین و معیوبین بخش جراحی که متاسفانه بی نتیجه ماند .
سال تولد پوهاند پروفیسور داکتر بالمکنداس : 14 اپریل 1913 مطابق 25 حمل 1292
حاصل ازدواج پوهاند بالمکنداس چهار پسر و سه دختر است که خوشبختانه همه شان در حیات اند

وظیفه خویش میدانم از جانب خود ، برادران و خواهران ام از استادان و آنهائیکه در گرد آوری معلومات فوق بخصوص دوکتور جگندر نات کپور همکاری نموده اند صمیمانه سپاس نموده برای هر یک شان عمر دراز و بهترین های عالم را از پروردگار عالم آرزودارم
در حین زمان از مدیران برگه دوکتوران برای افغانسان بالخصوص جناب محترم داکتر صاحب ناصر اوریا خیل قلباً سپاسگزارم
با حرمت و ارادت فروان اشوک داس

حبیب عثمان

از کتابخانۀ:

حبیب عثمان

نویسنده:

آشوک داس| حفظ اطلاعات شخصی| | ما کی استیم؟ | | آرایشگر وبسایت | | شرایط استفاده | | تماس با ما |
Privacy Policy About us WebMaster Terms of Use Contact us