څوچه پاتي یو افغان وي - تل بدا افغانستان وي   |    تا زنده یک افغان است - جاوید افغانستان است
خبرنامه
NEWSLETTER
ابزار
UTILITIES
ورود به کارگاه
MEMBERS LOGIN
تماس با ما
CONTACT US

ماه مبارک رمضان
ماه رمضان حلول نزول قرآن، ماه عبادت ها، دعا و نیایش است.
روزه ماه رمضان رکن دیگری اسلام است. قرآ...ن مجید نه تنها فرمان داده است که ماه رمضان را روزه بگیرد بلکه آداب و احکام آن را نیز بیان نموده از وجوه عظمت و برکت آن اظهار کرده است.
در قرآن مجید سه دلیل برای عظمت و فضیلت روزه آمده است :
۱– نزول قرآن، یعنی قرآن کریم در این ماه نازل گردیده است.
۲– لیلة القدر، یعنی درین ماه چنان یک شب با برکتی است که در خیر از هر ماه بهتر است.
۳– فرضیت روزه، یعنی روزه گرفتن این ماه بر مسلمانان فرض است.
روزه را در عربی « صوم » یا « صیام » می گویند که به معنای باز ایستادن و ترک کردن چیزی می باشد، در اصطلاح شریعت منظور از صوم آن است که شخص از صبح صادق تا غروب آفتاب از خوردن، نوشیدن و ضرورت جنسی کناره گیرد.
هدف حقیقی روزه آن است که انسان متقی گردد. تقویٰ در حقیقت نام آن" گوهر اخلاقی" است که از محبت و خوف خداوند(ج) بوجود می آید. از ایمان به پروردگار و درک صفات رحمت، کرم، فضل و احسان خداوند احساس محبت بوجود می آید، همچنان از تصور شعوری صفات قهر، غضب، عذاب و عتاب پروردگار احساس خوف برمی خیزد. همین کیفیت قلبی محبت و خوف عبارت از تقوی می باشد، که سرچشمه ی اصلی تمام اعمال خیر و وسیله ی حقیقی باز دارنده اعمال زشت است.
باید دانست که روزه حقیقی آن است که با احساس و شعور کامل گرفته شود و از تمامی مکروهاتی که روزه را بی روح می سازد آن را نگه دارد.
روزه حقیقی آن است که روح، قلب و تمام توانایی انسان را از نا فرمانی خداوند متعال نگهداشته هر آرزوی زشت نفس را به زیر افگند. حضرت محمد (ص) فرموده است:« وقتی که روزه میگیری لازم است که گوش ها، چشم ها، زبان، دست ها و تمام اعضای بدن خود را از کار های ناپسندیده ی خداوند باز داری».
( کشف المحجوب )
همچنان فرموده است: «شخصی که با وصف روزه گرفتن از دروغ گویی و عمل بر دروغ باز نه ایستاد خداوند( ج ) به گرسنه بودن او حاجتی ندارد. »
( صحیح بخاری )
« وقتیکه یک از شما روزه باشد از سخنان بی حیایی، و غالمغال خود را دور نگهدارد و اگر کسی به او دشنام دهد و یا به جنگش برخیزد، برای او لازم است بیاندیشد که من روزه دار هستم. »
( بخاری و مسلم )


کابلیان قدیم، چگونه به پیشواز ماه مبارک رمضان می رفتند.
با دیدن هلال مردم کابل و سایر ولایات افغانستان با دیگر مسلمانان جهان به پیشواز ماه مبارک رمضان میروند. سخن از گذشته هاست، مردم به قدر توان مالی خود مواد غذایی خرید می نمودند. برای افطار غذای ساده مثل پکوره، سموسه، آش، شیر برنج و ... آماده میکردند. نزدیک افطار دسترخوان پهن می شد، خرما، ماست، نان، سالاد، ترشی، آب و ... روی آن میچیدند، با شنیدن « الله و اکبر » افطار می کردند. بعد نماز شام را ادا و غذای شب را صرف می نمودند. مردان جهت ادای نماز تراویح و ختم قرآن مجید به مسجد محل خود می شتافتند. نماز تراویح معمولآ دو ساعت دوام می کرد. نیمه های شب سحری برمی خاستند، در سحری غذای سبک صرف میشد. اما کابلیان قدیم در گذشته ها مانند سرشب، برنج دم می کردند، سمیان و یا دیگر غذای کامل می پختند. عده دیگر در سحری چای، روت، شیر، پراته، کلچه داشی، نان روغنی، تخم مرغ، مسکه و پنیر می خوردند. گویند در گذشته برای بیدار کردن مردم برای سحری در کوچه ها نغاره زده می شد.
در مساجد شهر کابل از شب اول ماه مبارک رمضان ختم های قرآن کریم آغاز و تا نیمه اول ماه رمضان دوام می کرد. در نیمه دوم قاری صاحبان در دیگر مساجد ختم قرآن کریم را شروع می کردند. شب ختم در مساجد جمع و جوش زیاد میبود. برای مصارف ختم (نقل، چاکلیت و ...) از مردم پول جمع آوری میشد و شاروالی کابل نیز کمک میکرد. نعت خوانی، تلاوت کلام الهی تا نیمه های شب در مساجد دوام میکرد.
تا جای که اسمای قاری صاحبان را از دهه ۶۰ به بعد نام می برند؛ جناب محترم قاری برکت الله سلیم، محترم قاری فاخر و .... از نعت خوان های که در بین مردم کابل شهرت داشتند، مرحوم میرفخرالدین آغا و مرحوم حاجی اکبر بود. در آخرین جمعه مبارک رمضان در مساجد" الوداع" خوانده می شد.
افطاری دادن که در همه ی کشور های مسلمان مروج بوده و است، در کابل نیز رواج دارد، مردم اقارب و دوستان خویش را به افطاری دعوت می نمایند.
در قدیما در صبح روز اول رمضان و شب ها بعد از افطار به استقبال روزه در کوچه ها "رمضانی" می آمد. که دو يا سه نفر آواز خوان درب منازل را می زدند و سرود رمضانی را می خواندند، ضمن مبارکی شیرینی و پول جمع می کردند. این سرود فرهنگی زیبا از مردم هرات است و بیت هایش طولانی است و در کابل نیز رواج بود که از زبان کابلیان چند بیت آن را که در کابل می سرودند یاد آور می شویم :
رمضان یارب، یارب رمضان
السلام علیک ماه رمضان
رمضان سی روز مهمان من است
قوت دین و ایمان من است
رمضان رفته بود و باز آمد
بی نماز ها سر نماز آمد
رمضان سی روز یاری میکنه
شکم های پرُ ره خالی میکنه
رمضان یارب، یارب رمضان
السلام علیک ماه رمضان
رمضان ماه پر برکت است. از یک هفته قبل مردم به خریداری مواد غذایی شروع می کنند، به پیشواز ماه رمضان خوردنی های متنوع در بازار ها عرضه می گردد از قبیل؛ انواع مربا، کیک، کلچه، روت، شیر پیره، خرما، لبنیات مثل قیماق، پنیر، مسکه و... انواع ترشی و چتنی.
یاد و حفظ فرهنگ قدیم کشور وظیفه همه ی ماست. بخصوص شهر کابل که از هر طرف محاصره و ویران شد فرهنگ کابل همراه با مردمش لگدمال و نابود شده، وظیفه کابلیان است تا آنرا دوباره زنده سازند.
خاطرات و معلومات شما کابلیان عزیز، فرهنگ و تاریخ شهر ویران شده ما را زنده می سازد
مترجم، نصیر عبدالرحمن و نصیر احمد"حادث" یادگاری.
.

حبیب عثمان

از کتابخانۀ:

حبیب عثمان

نویسنده:

حبیب عثمان| حفظ اطلاعات شخصی| | ما کی استیم؟ | | آرایشگر وبسایت | | شرایط استفاده | | تماس با ما |
Privacy Policy About us WebMaster Terms of Use Contact us