څوچه پاتي یو افغان وي - تل بدا افغانستان وي   |    تا زنده یک افغان است - جاوید افغانستان است
خبرنامه
NEWSLETTER
ابزار
UTILITIES
ورود به کارگاه
MEMBERS LOGIN
تماس با ما
CONTACT US

انیسه وهاب


رده بندی ( هنر های زیبا )
شغل : Profession :
هنرمند تیاتر
Theatre Artist
متولد : Born :
13-May-1956
کابل، افغانستان
Kabul, Aghanistan
متوفی : Died:
18-April-2010
افغانستان کابل
Kabul Aghanistan
دین : Religion :
اسلام، سنی
Islam، Sunni
زبان مادری : Mother tongue :
دری
Dari
قوم و قبیله : Tribe & Clan :
پشتون، پوپل
Pashtoon، Popal    منابع :

انیسه وهاب در سال ۱۳۳۵ در محله شش درک شهر کابل در یک خانواده طبقه متوسط چشم به جهان گشود. او فرزند عبدالوهاب پوپل نواسهٔ برگیت عبدالغیاث پوپل بود. مادرش از نورستان و پدرش از کابل بود. انیسه دو خواهر و دو برادر داشت.
او در سن ۷ سالگی با تشویق برادرش، زمری غیاثی، به هنر و موسیقی روی آورد. در هفت سالگی کار تلویزیونی را به عنوان مجری برنامه کودک در تلویزیون افغانستان آغاز کرد. یک سال بعد، پس از ایفای نقش در نمایشنامه‌ ئی به نام «عاطفه»، برندهٔ جایزهٔ اول هنری سال شد. انیسه وهاب در آغاز کودکی در خانه کاکایش ژنرال عبدالطیف از بام پایین افتاد و صدمه مغزی برداشت، که او را از رشد طبیعی بازداشته بود و او از این ناحیه رنج داشت.
همزمان با کار در رادیو و برنامه کودک، او به آوازخوانی نیز پرداخت و به تعداد هفت پارچه آهنگ را ثبت رادیو افغانستان نمود. آهنگ «ژیگیلو» یکی از آهنگهای مشهور انتقادی انیسه وهاب بود که در آن دوران بر سر زبان‌ها بود.
دیری نگذشت که به هنر تئاتر روی آورد و به زودی صدها پارچه‌ٔ تمثیلی را یکی پس از دیگری از طریق رادیو پخش کرد. وی در نمایشنامه‌ها، فیلم‌ها و تئاتر نقش‌های مثبت، منفی و کمدی را انجام میداد. وی پس از سالی چند تجربه بیآموخت و بعدها در کنار رادیو تلویزیون ملی، با رادیوهای بی‌بی‌سی، آزادی، و همبستگی نیز همکاری کرد.
پس از آن راه خود را با جدیت بیشتری در سینما و تئاتر افغانستان باز کرده و در بسیاری از نمایشنامه‌های تلویزیونی و فیلم‌های هنری، در نقش اصلی ظاهر شد. خانم وهاب فیلم «مجبور» و نمایشنامه‌های «خاله فالبینک» و «خاله قانغوزک» را در کارنامه هنری‌اش دارد. تا پیش از مرگ در ماه حمل سال ۱۳۸۹ نیز با برنامه انتقادی «مربای مرچ» در رادیو آزادی همکاری می‌کرد.انیسه وهاب در میان سایر زنان هنرمند افغان، در بیشترین نمایشنامه‌ها، فیلم‌های هنری، نمایشنامه‌های تلویزیونی و نمایش‌های رادیوئی نقش‌های عمده را بازی کرده است.افتخارات ویرایش
او در جریان عمر هنری خود، مدالها و تقدیر نامه‌های زیادی از داخل و خارج افغانستان بدست آورد. از جمله، جمهوری ازبکستان به او دیپلم عالی در رشته بازیگری تئاتر اهدا کرد و «مدال صداقت» «نشان افتخار» و لقب «هنرمند شایسته» را نیز از ارگانهای فرهنگی و هنری افغانستان بدست آورد. او همچنین به کشورهای تاجیکستان، جاپان و آمریکا سفر کرده و در آنجا به هنرنمائی پرداخت.
انیسه وهاب در ۲۹ حمل سال ۱۳۸۹ چشم از جهان پوشید و او را در قبرستان قول آبچکان به خاک سپردند. وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان مراسم ختم و فاتحه‌خوانی برای او برگزار کرد

مواد مرتبط
انیسه وهاب انیسه وهاب انیسه وهاب انیسه وهاب انیسه وهاب انیسه وهاب انیسه وهاب انیسه وهاب انیسه وهاب انیسه وهاب انیسه وهاب انیسه وهاب انیسه وهاب انیسه وهاب انیسه وهاب انیسه وهاب انیسه وهاب انیسه وهاب انیسه وهاب انیسه وهاب

Last Update: April 11, 2020


 
اثبات‌پذیری کامل این پژوه٬ نیازمند به منابع و تحقيقات بیشتر است. ازینرو٬ هرگونه تغيير و تحول و یا حتی٬ حذف مطالب را انتظار داشته باشید.


This section may requires more references or sources. The research in this section, may vary, change or even could be removed from the page.
Please be advised.


| حفظ اطلاعات شخصی| | ما کی استیم؟ | | آرایشگر وبسایت | | شرایط استفاده | | تماس با ما |
Privacy Policy About us WebMaster Terms of Use Contact us