څوچه پاتي یو افغان وي - تل بدا افغانستان وي   |    تا زنده یک افغان است - جاوید افغانستان است
خبرنامه
NEWSLETTER
ابزار
UTILITIES
ورود به کارگاه
MEMBERS LOGIN
تماس با ما
CONTACT US

امیر خسرو بلخی


رده بندی ( موسیقی )
متولد : Born :
1253
افغانستان، بلخ
متوفی : Died:
1324
 
     منابع :

امير خسرو بلخی, ناصرالدين ابوالحسن, فرزند امير سيف‌الدين محمود. (651-725ق), عارف, شاعر و موسيقيدان. از مردم بلخ بود. پدرش در روزگار حمله و استيلاى مغول به هندوستان رفت و به خدمت شمس‌الدين التتمش رسيد و در سلك امراى او در آمد و مدتى سمت اميرالامرایى يافت. در قصبه پيتالى ساكن شد و با دختر عمادالملك ازدواج نمود در كودكى امير خسرو به شرف دستبوس نظام‌‌الدين محمد دهلوى معروف به «نظام اوليا» از كبار مشايخ چشتيه رفت و از آن پس تا پايان حيات ارادت خود را نسبت به آن پير حفظ كرد و خود در شمار بزرگان سلسله عرفاى چشتيه درآمد. امير خسرو در خدمت سلطان‌المشايخ با خواجه حسن دهلوى شاعر معروف و ضياالدين ابن رجب برنى مؤلف تاريخ «فيروز شاهى» آشنایى يافت. در همان حال به تعلم علوم ظاهرى نيز سرگرم بود, و با بسيارى از علوم متداول زمان آشنا گشت چون به حد رشد رسيد به دربار غياث‌الدين بلبن راه يافت و بعضى از امراء او مانند ملك چهجو را مدح گفت. سپس به خدمت پسر بزرگ عياث‌‌الدين بلبن درآمد. وى بعد از فوت غياث‌‌الدين بلبن در سال 686ق مقرب درگاه جلال‌‌الدين فيروزشاه خلجى شد و مانند پدر و برادر خود در زمره امراء درآمد و عنوان«امير» گرفت و به «امير خسرو»اشتهار يافت. در دستگاه سلاطين دهلى يعنى ركن‌‌الدين ابراهيم, علاءالدين محمد , شهاب‌‌الدين عمر , قطب‌الدين مباركشاه و تغلق شاه معزز و محترم بود. در سفر تغلق شاه به بنگاله همراه اوبود و در بازگشت پس از آنكه شنيد شيخ‌‌نظام‌‌الدين اولياء در گذشته ترك خدمت گفت و به دهلى رفت در جوار قبر مرشد خود مقيم شد. هرچه داشت به بينوايان بخشيد و بعد از شش ماه درگذشت. ودرجوار نظام اولياء به خاك سپرده شد. امير از بزرگترين شاعران افغان در هندوستان بود و او علاوه بر اطلاعات وسيع از زبانهاى دری و تركى و عربى به زبان هندى آشنایى داشت و در هند او را پدر موسيقى می خوانند. آثار: «ديوان» امير خسرو شامل انواع مختلف شعر مثنوى‌هاى «پنج گنچ» «ثمانيه خسرويه»مثنوى هشت گانه؛ «اعجاز خسروى» در فن انشاء؛ «خزاين‌‌الفتوح», معروف به تاريخ«علایى».

English:

پښتو :

Français:
مواد مرتبط
امیر خسرو بلخی امیر خسرو بلخی امیر خسرو بلخی امیر خسرو بلخی امیر خسرو بلخی امیر خسرو بلخی امیر خسرو بلخی امیر خسرو بلخی امیر خسرو بلخی امیر خسرو بلخی امیر خسرو بلخی امیر خسرو بلخی امیر خسرو بلخی امیر خسرو بلخی امیر خسرو بلخی امیر خسرو بلخی امیر خسرو بلخی امیر خسرو بلخی امیر خسرو بلخی امیر خسرو بلخی ☼ مولانا؛ ایرانی «نجیب» یا «افغانی کثافت»؟
☼ زبان دری
☼ عاقبت شمس در روایات شفاهی
☼ ریشه های هنر خرابات در تاریخ ۲
☼ ریشه های هنر خرابات در تاریخ ۱
☼ پیشآهنگان خرابات ۳

Last Update: January 20, 2014


 
اثبات‌پذیری کامل این پژوه٬ نیازمند به منابع و تحقيقات بیشتر است. ازینرو٬ هرگونه تغيير و تحول و یا حتی٬ حذف مطالب را انتظار داشته باشید.


This section may requires more references or sources. The research in this section, may vary, change or even could be removed from the page.
Please be advised.


| حفظ اطلاعات شخصی| | ما کی استیم؟ | | آرایشگر وبسایت | | شرایط استفاده | | تماس با ما |
Privacy Policy About us WebMaster Terms of Use Contact us